EI_Config – Definiowanie innych ustawień konfiguracyjnych

 

 

Arkusz EI_Config zawiera inne ustawienia konfiguracyjne, obowiązujące w obrębie pojedynczego skoroszytu EasyInput. Poniższa tabalka opisuje te ustawienia:

Wiersz/ ID

Ustawienie konfiguracyjne

Znaczenie ustawienia

Ustawnienia ogólne

EI_C_NAME

Nazwa arkusza EasyInput

Nazwa wyświetlana na wszystkich arkuszach skoroszytu w wierszu piatym. Zazwyczaj odpowiada biznesowo skryptowi/ skryptom.

EI_C_DS_ID

Nazwa arkusza danych

Odwołanie do arkusza danych. Uwaga arkusz danych musi istnieć i mieć odpowiednią strukturę.

EI_C_DS_START

Pierwszy wiersz danych

Pierwszy wiersz od którego na arkuszu danych zaczynają się dane. Zazwyczaj ma wartość 10. Może być to także wartość większa.

EI_C_DS_END

Ostatni wiersz danych

Może być pozostawione puste (wtedy ostatni wiersz zostaje obliczony przez system jako pierwsze miejsce gdzie występuje 5 pustych wierszy po kolei). Pozwala to na stosowanie np. 2 pustych wierszy dla rodzdzielenia transakcji w arkuszu danych.

EI_C_PREV_DOUBLE

Nie księguj podwójnie

Wprowadzenie X w to pole uniemożliwia wykonanie skryptu w trybie rzeczywisteym dla wszystkich rekordów. Możliwe pozostaje wykonanie w trybie rzeczywistym dla rekordów nowych i dla rekordów z błędami.

EI_S_STOP_ON_ERROR

Zatrzymaj skrypt po pierwszym błędzie

Wprowadzenie X w to pole sprawia, że w przypadku napotkania błędu następuje zatrzymanie i kolejne transakcje nie są wykonywane.

EI_C_BACKUP_BEFORE

Wykonuj backup danych przed przetwarzaniem

Wprowadzenie O lub A w to pole sprawia, że podczas wykonania skryptu arkusz wczytywanych danych zostaje skopiowany. Gdy wybrana warość A dzieje się tak zawsze podczas wywołania skryptu. Gdy wybrana wartość O backup wykonywany jest tylko dla przetwarzania rzeczywistego.

EI_C_BACKUP_AFTER

Wykonuj backup danych po przetwarzaniu

Wprowadzenie O lub A w to pole sprawia, że podczas wykonania skryptu arkusz wczytywanych danych zostaje skopiowany. Gdy wybrana warość A dzieje się tak zawsze podczas wywołania skryptu. Gdy wybrana wartość O backup wykonywany jest tylko dla przetwarzania rzeczywistego.

EI_C_DEBUG_DET_MESG

Debugowanie: Szczegółowe komunikaty

Wprowadzenie X w to pole przełącza na tryb bardziej szczegółowych komunikatów błędów. Wykorzystywane zazwyczaj podczas debugowania błędów w skryptach normalnie powinno być pozostawione puste.

EI_C_SKIP_IND

Znak pominięcia pola

Znak, który ma być traktowany jako wartość do pominięcia (pomijany w skrypcie). Może pozostac pusty lub zawierać inny rzadko występujacy znak np.: „/”

EI_C_SKIP_DELTA

Delta

Wprowadzenie X w to pole zapewnia że pola zawierające znak pominięcia definiowany w wierszu 28 nie zostaną zawarte w skrypcie. Jeśli pole jest puste system nie będzie weryfikował pól w arkuszu danych a jedynie pomijał wiersze całkiem puste.

EI_C_WAIT_TIME

Czas oczekiwania po transakcji w ms

Jeśli skrypt zwiera kilka transakcji, które mają być wykonywane po sobie i wykonanie jednej z nich może być zlezne od wykonania poprzedniej można zmusić system by po wykonaniu transakcji czekał określoną liczbę milisekund. Pozwoli to na dokończenie zapisu poprzedniej transakcji przed wykonaniem następnej. Oczywiście spowolni to wykonywanie skryptu.

EI_C_SUBLEVEL_REQUIRED

Wymaganie podpoziomu

Ustawia domyślne podejście do danych na poziomie 1 I większym. Jeśli ustawione na X, system zakłada, że dane na podpoziomie są wymagane. Jeśli nie ustawione dane na podpoziomach domyślnie traktowane są jako opcjonalne (mogą, ale nie muszą wystąpić na arkuszu danych). DOmyślne ustawienie a arkuszu konfiguracji może być zignorowane poprzez dodanie końcówki do oznaczenia porządku wyraźnie definiującej jak ma być traktowany dany podpoziom

_O – opcjonalny

_R – wymagane

EI_C_SAP_GUI_USE

Użycie SAP GUI

Wymusza użycie SAP GUI do obsługi skryptu. Niektóre nowe transakcje nie będą działać bez ustawienia tego włącznika.

EI_C_LOOP_BACK

Wykonuj pętle wstecz

Jeśli ustawione dane podpoziomu przetwarzane są od wiersza ostatniego do pierwszego. Opcja użyteczne jeśli w skrypcie dane podpoziomu wstawiane są zawsze do pierwszego wiersza. Dzięki ustawieniu tej opcji kolejność z arkusza danych może być zachowana w tworzonych dokumentach.  

EI_C_AUTO_LEVEL_ORDER

Automatyczny poziom/porządek arkusza danych

Jeśli ustawione, system próbuje ustalić automatycznie poziom/porządek w arkuszu danych na podstawie wprowadzonych danych. Ta opcja działa jedynie, jesli skrypt nie zawiera nakładających się odwołań do kolumn (inny poziom/porządek przyporządkowany do tej samej kolumny danych). Dla większości skryptów ten warunek jest spełniony.  

EI_C_MESSAGE_TYPES_PRESENTED

Prezentowane typy komunikatów

Umożliwia filtrowaeni typów komunikatów poprzez podanie ciągu filtrującego. Przykłady ciągu:

* - wszystkie komunikaty

E – tylko komunikaty błędów E

ES – komunkaty błędów E i komunikaty informacjne S

EWISA – komunikaty typów EWISA

EI_C_MESSAGE_VALUE_READ_STRING

Odczytywanie wartości  z komunikatu (ID-Nr-Param-Kolumna

[-start-długość])

Umożliwia kopiowanie jednego z czterech parametrów wybranego komunikatu (V1, V2, V3 lub V4) do wybranej kolumny arkusza danych. Opcja wykorzystywana czasem do przejęcia zwracanego w komunikacie numeru dokumentu.
Przykład poprawnego ciągu zwrotnego:
F5-312-V1-AH lub F5-312-V1-AH-1-10

Uwaga! Od wersji 3.03 B1008 wzwyż, możliwe jest używanie identyfikatora VX, oznaczającego przejęcie wszystkich czterech parametrów rozdzielonych znakiem „|” – V1|V2|V3|V4. Przykład: F5-312-VX-AH

EI_C_MESSAGE_VALUE_CELL_CLEAR

Wstępne wyczyść komórkę komunikatu

Domyślnie aktywne - “X”. Włącza czyszczenie komórki arkusza danych, do której zostanie przekopiowany parametr komunikatu (patrz EI_C_MESSAGE_VALUE_READ_STRING). Czyszczenie następuje przed wykonaniem pierwszej transakcji w skrypcie dla wiersza danych transakcji. Warto pozostawić parametr aktywny, chyba, że skrypty łączone są za pomocą makr i wartość odczytana przez pierwszy skrypt powinna pozostać widoczna w drugim skrypcie.

EI_C_TEST_MODE_PRESENT

Istnienie przebiegu testowego

Domyślnie puste. Ustawienie wartości „X” wyłącza możliwość wyboru przebiegu testowego. Przydatne np. dla niektórych modułów funkcyjnych, które nie mają trybu testowego.

EI_C_FM_RET_FIRST_ROW

Pierwsza linia rezultatu w istniejącym wierszu

Decyduje, czy w przypadku rezultatu modułu funkcyjnego zwracanego w postaci tabeli wartości pierwszego wiersza rezultatu mają być dodane do wartości poprzedniego wiersza (użyteczne gdy zawsze zwracany co najwyżej 1 wiersz)

EI_C_RET_MERGE_LEVELS

Połącz zwracane dane na potrzeby raportowania

Decyduje, czy dla zwracanych masowo danych (Read) ma następować kopiowanie z wiersza powyżej o niższym poziomie (np.0) do wierszy poniżej o wyższym poziomie (np.1). Używany w celu kopiowania danych z nagłówków do pozycji dokumentu w celach raportowych w skryptach OData. Najczęściej wykorzystywany łącznie z parametrem EI_C_FM_RET_FIRST_ROW.

EI_C_FM_RET_HEIGHT

Wysokość wstawianych wierszy rezultatu

Ustala wysokość wierszy zwracanych przez moduły funkcyjne jako tabele. Jeśli ma wartość 0 wtedy przyjmuje się wysokośc wiersza ponad wstawianym wierszem.  

EI_C_RESULT_CHECK_STRING

Ciąg definiujący określanie rezultatu

Zazwyczaj „E-E”. Określanie, czy zdażył się błąd (pierwsze E) na podstawie typu komunikatu „E” (drugie E).
Pełna składania: E lub S-Typ[-Id][-Nr][|E lub S-Typ[-Id][-Nr]]

Przykłady:

E-E (błąd jeśli zdaży się komunikat typu E)

S-S-01-102 (sukces jeśli komunikat S z klasy 01 o numerze 102)

E-E|S-S (rozpoznawanie wg błędu dla przebiegu testowego i wg komunikatu sukcesu dla przebiegu rzeczywistego)

EI_C_MESS_DEL_BUTTON

Ikona kasowania komunikatów

Włączanie dodatkowego przycisku na wstędze EasyInput. Przycisk służy do kasowania wszystkich komunikatów poprzedniego przebiegu.

Przykładowe warości:

X

A27 lub AA10:AQ1000  (dodatkowy obszar do wyczyszczenia)

EI_C_DATA_DEL_BUTTON

Ikona kasowania obszaru danych

Włączanie dodatkowego przycisku na wstędze EasyInput. Przycisk służy do kasowania wszystkich komunikatów poprzedniego przebiegu oraz wszystkich danych z arkusza danych.

Przykładowe warości:

X

10:1000 lub AA10:AQ1000  (obszar danych do kasowania, zastępuje domyślny obszar, czyszczony, gdy podana wartość X)

EI_C_DATA_SHOW_PROGRESS

Pokazuj okno zaawansowania

Włączanie dodatkowego okienka prezentującego zaawansowanie wykonania skryptu. Możliwe wartości:

Puste – nie pokazuj okna zaawansowania
X – zawsze pokazuj okno zaawansowania

S – pokazuj okno zaawansowania tylko jeśli powyżej 200 linii danych

Liczba np. „300” – pokazuj okno zaawanowania jeśli 300 lub więcej linii danych

EI_C_DATASHEET_AUTO_SWITCH

Automatycznie przełączenie arkusza danych

Włącza automatyczne przełączanie arkusza danych przy wybraniu innego skryptu (znaczenie tylko jeśli zdefiniowano dwa lub więcej skryptów, o różnych arkuszach danych). Możliwe wartości:

Pusta – brak przełaczania

X – przełaczanie arkuszy danych

H – przełączanie i ukrywanie starego arkusza danych

EI_C_JOIN_DATA_SHEETS

Import danych z różnych arkuszy

Włącza funkcjonalność umożliwiającą automatyczne łączenie danych dostarczonych na oddzielnych arkuszach i ich import na arkusz danych skryptu. Np. kiedy nagłówki dokumentów zostały dostarczone w jednym arkuszy, a pozycje w innym. Jeśli funkcjonalność została włączona (wartość „X” parametru konfiguracji), to na arkuszu danych pojawia się dodatkowy klawisz umożliwiający uruhomienie i konfigurację łączenia. Więcej na ten tema można znaleźć tutaj.

EI_C_DO_NOT_ASK_4_ACTUAL

Nie pytaj dodatkowo o start w trybie rzeczywistym

Wyłącza funkcjonalność pytania czy na pewno użytkownik chce uruchomić przebieg EI w trybie rzeczywistym. Ustawienie wartości „X” działa tak samo jak ukrycie arkusza danych (dla ukrytego arkusza danych, też nie jest zadawane pytanie o potwierdzenie przebiegu rzeczywistego). 

EI_C_HIDE_RIBBON

Ukryj menu wstążki EasyInput

Pozwala wyłączyć menu wstążki EasyInput (wartość „X”). Opcja używana gdy funkcje EasyInput mają być wywoływane przez makra VBA.

By ponownie włączyć wstążkę EasyInput, należy „Odkryć” arkusz EI_Config i zmienić niniejszy parametr.

EI_C_HIDE_RUN_TYPE

Ukryj wybór rodzaju wykonania

Ukrywa część menu wstążki EasyInput – Pole wyboru Rodzaju wykonania skryptu. Użyteczne dla skryptów z jednym rodzajem wykonania (np. dla skryptów odczytujących dane).  

EI_C_CONFIG_PASS

Hasło konfiguracji

Umożliwia zablokowanie odkrycia arkuszy konfiguracyjnych z menu poprzez wymaganie hasła. Uwaga! Nie zabezpiecza przed ręcznym odkryciem arkusza EI_Config i odczytaniem hasła.

Ustawienia TR (ustawienia skryptu transakcyjnego)

EI_C_TR_SFM

Moduł funkcyjny trybu standardowego

Określa czy użyty jest standardowy moduł funkcyjny SAP, czy moduł dostarczony przez SNP Poland (BCC). Jeśli nie wgrano do systemu zlecenia transportowego SNP Poland (dostarczane wraz z pełną wersją produktu) można używać tylko standardowego modułu SAP.

EI_C_TR_EFM

Moduł funkcyjny trybu rozszerzonego

Określa czy użyty jest standardowy moduł funkcyjny SAP, czy moduł dostarczony przez SNP Poland (BCC). Jeśli nie wgrano do systemu zlecenia transportowego BCC (dostarczane wraz z pełną wersją produktu) można używać tylko standardowego modułu SAP.  Uwaga! Moduł rozszerzony SAP wymaga włączenia obsługi E-CATT na poziomie mandanta i dodatkowych uprawnień użytkownika.

EI_C_TR_DEBUG

Debugowanie: Testowanie skryptu

Opcja wykorzystywana podczas debugowania skryptu. Gdy jest włączona (tryby A/E) przetwarzana jest tylko pierwsza paczka danych (zazwyczaj 1 transakcja) z opcją pokazania ekranu SAP błędu(E) lub wszystkich ekranów(A). Dodatkowo wygenerowany skrypt dla pierwszej paczki danych zapisywany jest w postaci pliku o nazwie EI_Debug_*.txt. Taki plik można wczytać w transakcji SHDB i testować w systemie SAP. Kiedy opcja testowania skryptu jest włączona to wynik transakcji przetwarzanej ręcznie (Błąd/OK) nie jest przez system określany.  Opcja ta powinna być wykorzystywana z ostrożnością i jedynie w systemach testowych SAP. Pliki standardowo zapisywane są w lokalizacji Moje dokumenty.

EI_C_TR_MODE

Tryb

Jeśli wykorzystynana tylko funkcjonalność zapisu, można wybrać tryb B-Standardowy(batch input). Dla wykorzystania funkcjonalności odczytu, lub jeśli ekran wymaga przetwarzania bez trybu Batch Input, należy wybrać wartość C-Rozszerzony. Uwaga moduł rozszerzony wymaga wgrania do systemu SAP ERP przez administratora zlecenia transportowego dostarczonego przez BCC.

Uwaga! Skrypty dla trybu standardowego (batch input = ‘X’ i dla trybu rozszerzonego (batch input = ‘ ‘) mogą dla niektórych transakcji być różne. Należy zwrócić na to uwagę podczas nagrywania skryptu.

Ustawienia FM (ustawienia skryptu funkcyjnego)

EI_C_FM_CFM

Uniwersalny moduł funkcyjny konwersji

Określa czy do konwersji typów nieobsłużonych wewnętrznie użyty jest standardowy moduł funkcyjny SAP, czy moduł dostarczony przez SNP Poland (BCC). Jeśli nie wgrano do systemu zlecenia transportowego SNP Poland (dostarczane wraz z pełną wersją produktu) można używać tylko standardowego modułu SAP.

EI_C_FM_RET_TRIM

Usuwaj spacje w zwracanych ciągach

Decyduje o kasowaniu wiodących/ końcowych spacji w ciągach znaków.

EI_C_FM_DEBUG

Debugowanie: Testowanie skryptu

Opcja wykorzystywana podczas debugowania skryptu. Gdy jest włączona (tryb X), przetwarzana jest tylko pierwsza paczka danych (zazwyczaj 1 moduł funkcyjny) z opcją pokazania parametrów przekazywanych do modułu funkcyjnego w skoroszycie EI_Debug. Kiedy opcja testowania skryptu jest włączona to wynik transakcji (Błąd/OK) nie jest przez system określany.  Opcja ta powinna być wykorzystywana z ostrożnością i jedynie w systemach testowych SAP.

EI_C_FM_COMMIT

Potwierdzanie transakcji rzeczywistych (BAPI commit)

Określa, czy po każdym wykonaniu modułu funkcyjnego ma być wywoływany moduł potwierdzający BAPI_TRANSACTION_COMMIT (konieczne dla nowych metod BAPI)

Ustawienia GS (ustawienia skryptu SAP GUI)

EI_C_GS_TRY_ATTACH

Próbuj łączenia przez otwarte SAP GUI

Opcja powodująca, że uruchomienie skryptu SAP GUI najpierw szuka aktywnej sesji SAP GUI otwartej przez użytkownika. Jeśli taką sesję da się znaleźć i można otworzyć nowe okno do przetwarzania skryptu to jest on przetwarzany w tej otwartej sesji. Jeśli sesja nie istnieje skrypt tworzy sobie specjalną sesję dla wykonania SAP GUI.

Uwaga! Aby wymusić, że wykonanie skryptu wykonywane jest w normalnej sesji SAP GUI można włączyć parametr EI_C_SAP_GUI_USE.

EI_C_GS_TESTTOOLMODE

Włączenie trybu TestToolMode

Aby ujednolicić nagrywanie i wykonywanie skryptu SAP GUI zaleca się włączenie tej opcji (TestToolMode) zarówno podczas nagrywania jak i podczas odtwarzania. Zapewnia ona że:

- komunikaty typu I (informacyjne) i A (przerwania) wyświetlane sa w wyskakujących okienkach niezależnie od ustawień użytkownika (reszta komunikatów jedynie wyświetlana na pasku statusu)

- tryb aktualizacji serwera aplikacyjnego jest przełączony na „natychmistowy”

- komunikaty systemowe są ignorowane (nie wpływają negatywnie na wykonanie skryptu)

EI_C_GS_END_TRANS

Autozakończenie każdej transakcji

Jeśli aktywowane, EasyInput przechodzi automatycznie do ekranu głównego pomiędzy transakcjami (/n). Ułatwia to wykonanie kolejnej transakcji EasyInput (standardowy start). W niektórych przypadkach, jeśli np. skrypt ma otwierać transakcję SAP tylko raz i później przetwarzać ją w kolejnych "transakcjach" EasyInput, konieczne może być wyłączenie automatycznego zakończania transakcji. 

EI_C_GS_DEBUG

Debugowanie: Testowanie skryptu

Opcja wykorzystywana podczas debugowania skryptu. Gdy jest włączona (tryb A lub E), przetwarzana jest tylko pierwsza paczka danych (zazwyczaj 1 moduł funkcyjny) z opcją pokazania parametrów przekazywanych do modułu funkcyjnego w skoroszycie EI_Debug. Kiedy opcja testowania skryptu jest włączona to wynik transakcji (Błąd/OK) nie jest przez system określany.  Opcja ta powinna być wykorzystywana z ostrożnością i jedynie w systemach testowych SAP. Gdy dodatkowo włączona jest opcja EI_C_DEBUG_DET_MESG Debugowanie: Szczegółowe komunikaty, wtedy tworzony jest dodatkowy arkusz debugowania z informacjami o przetwarzanym skrypcie i pokazywane są dodatkowe standardowo ukrywane komunikaty.

Ustawienia OD (ustawienia skryptu OData)

EI_C_OD_MATCHING_LEVEL

Poziom dopasowania rezultatu (0 = dokładny)

Pozwala na ustalenie poziomu dopasowania paremertów eksportowych skryptu do danych zwracanych przez serwis OData. Zazwyczaj wymagana jest dokładna zgodność definicji parametru np. : d-result-material-info musi z wartościami zwracanymi przez serwis OData. Jeśłi jendak ze względu na ilosć danych lub zmieniane wywołanie za pomocą parametrów poziom danych może się zmienic celowe może być ustalenie parametru np. na wartość 3. Wtedy poszukiwanie będzie odpowiadać definicji parametru *result-material-info and tylko końcówka parametru musi się zgadzać z danymi zwracanymi.

Uwaga! Dla każdego parametru w skrypcie, użytkownik może wymusić niedokładne dopasowanie poprzez wstawienie sybolu gwiazdy „*” na początku ciągu (np. *error-message). W takim przypadku dopasowanie następuje tylko na podstawie części ciągu po „*” i parametr  EI_C_OD_MATCHING_LEVEL nie ma dla tego przypadku znaczenia.

EI_C_OD_AUTO_PROTOCOL

Domyślny protokół

 

Może przyjmować trzy wartości:

&cprotocol&

http

https

Uwagat! Jeśli wybrano &cprotocol&, wtedy EasyInput sprawdza w SAP, ustawienia protokołu https/http. Jeśli protokół https może być wykorzystany jest on wybierany. W przeciwnym wypadku wybierany jest protokół http. Można wymusić wartość http/https wprowadzając stałą wartość tego parametru zamiast patametru specjalnego &cprotocol&.

Wartość domyślna:

&cprotocol&.

EI_C_OD_AUTO_HOST

Domyślny serwer

Może być wypełniony adresem hosta (np. www.odata.org) lub tagiem &chost&.

W przypadku użycia tagu, serwer Gateway zostanie pobrany z systemu SAP.

Wartość domyślna:  &chost&

EI_C_OD_AUTO_PORT

Domyślny port

Może być wypełniony wartością numeryczną portu (np. 443) lub tagiem  &cport&.

W przypadku użycia tagu, port Gateway zostanie pobrany z systemu SAP.

Wartość domyślna: &cport&

EI_C_OD_DEBUG

Debugowanie: Testowanie skryptu

Opcja wykorzystywana podczas debugowania skryptu. Gdy jest włączona (tryb X), przetwarzana jest tylko pierwsza paczka danych (zazwyczaj 1 serwis OData) z opcją pokazania parametrów przekazywanych do modułu funkcyjnego w skoroszycie EI_Debug. Kiedy opcja testowania skryptu jest włączona to wynik transakcji (Błąd/OK) nie jest przez system określany.  Opcja ta powinna być wykorzystywana z ostrożnością i jedynie w systemach testowych SAP.

 

Zobacz także ustawienia globalne EasyInput obowiązujące dla wszystkich skoroszytów EasyInput.